Warsztaty w fabryce bombek
Już za niecały miesiąc zaczną się oczekiwane Święta Bożego Narodzenia. Niebawem zajmiemy się przystrajaniem domów, a przede wszystkim strojeniem świątecznego drzewka. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak powstają ozdoby, którymi przystrajamy choinkę. Dlatego by poznać dokładnie cały proces produkcji bombek, szczecinecki Hufiec Pracy w dniu 21 listopada 2019 r. zorganizował wycieczkę do Fabryki Bombek TESTPOL w Nacławiu dla młodzieży współpracującej z hufcem, która jednocześnie uczy się w Zespole Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku.
W drodze do Nacławia zatrzymaliśmy się w Żydowie i odwiedziliśmy elektrownię szczytowo-pompową- jedną z najstarszych tego typu elektrowni w kraju. Ciekawostką jest, że ta elektrownia wodna wykorzystuje dwa naturalne zbiorniki wodne – jeziora: Kamienno i Kawiecko, których różnica poziomów lustra wody wynosi aż 80 metrów. Elektrownia w Żydowie jest uruchamiana w chwili dużego zapotrzebowania na energię. Wtedy woda zgromadzona w zbiorniku górnym, płynąc ogromną siłą uruchamia turbiny produkujące energię eklektyczną. Maksymalny przepływ wody w trzech rurociągach wynosi 211 metrów sześciennych na sekundę. Natomiast w porze nocnej, kiedy występują nadwyżki mocy elektrycznej, elektrownia pobiera energię i pompuje z powrotem wodę ze zbiornika dolnego do zbiornika górnego. Po krótkim pobycie w Żydowie udaliśmy się w dalszą drogę.
Głównym celem wycieczki było jednak zwiedzanie fabryki bombek i udział w warsztatach zdobienia bombek. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem poznawali tajniki powstawania ozdób o różnych kształtach i kolorach. Zwiedzanie fabryki obejmowało cały proces twórczy począwszy od powstania szklanej rurki do gotowego produktu – bombki. Z dużym zainteresowaniem młodzież obserwowała proces powstawania bombki jak: wydmuchiwanie bańki, srebrzenie, farbowanie i dekorowanie bombki przez pracowników zakładu. Bardzo ciekawym doświadczeniem były warsztaty i możliwość samodzielnego ozdobienia bombki. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że jest to praca trudna, wymagająca niezwykłej precyzji i zdolności plastycznych. Mamy nadzieję, że realizacja tego typu przedsięwzięcia przez Hufiec Pracy w Szczecinku, poza walorami edukacyjnymi, była również doskonałą formą integracji młodzieży i wprowadzenia nas w świąteczny nastrój.